عملکرد سیستم فن و قطعات بکار رفته در خودروی سوزوکی(قسمت دوم)

عملکرد سیستم فن و قطعات بکار رفته در خودروی سوزوکی(قسمت دوم)

دور اول فن(دور کند فن ها)

مدار فرمان دور کند

ارسال منفی از پایه 46ECM به پایه 3 رله A  مدار قدرت دور کند + باتری – جعبه فیوز شماره 1 جنب باتری (فیوز شماره 40A-2 ) -به پایه 1 رله شماره 1- خروج از پایه 2 رله شماره 1- عبور از موتور فن A- ورود به پایه 1 رله  شماره2 – با توجه به عدم تحریک رله شماره 2 خروج از پایه 4 رله شماره 2- ورود به موتور فن B- سوکت

امدادخودرو 

وظیفه آلترناتور در خودرو چیست؟

یک مولد برق است که انرژی مکانیکی را به انرزی الکتریکی تبدیل می کند بدین صورت که نیروی مکانیکی موتور توسط تسمه آلترناتور از میل لنگ به آلترناتور انتقال پیدا کرده و چرخش آلترناتور برق تولید می کند و جهت ذخیره به باطری ارسال می شود.

آلترناتور از دو قسمت تشکیل شده:

1-روتور واستاتور   2-آفتامات

روتور و استاتور:

روتور و استاتور وظیفه تولید جریان برق را به عده دارند.سیم پیچ متحرک روتور ، نیازبه برق تحریک دارد تا میدان مغناطیسی در آن ایجاد شده و چرخش آن داخل سیم پیچ ثابت استاتور ، باعث می شود که خطوط میدان مغناطیسی توسط سیم پیچ استاتور قطع شده و جریان برق جهت شارژ باطری تولید شود.

آفتامات:

برق تولید شده توسط استاتور آلترناتور از طریق آفتامات آلترناتور به باطری اراسل می شود. وظیفه آفتامات تنظیم ولتاژ و جریان خروجی، کنترل نوسنات برق ،  قطع شاژ آلترناتور در زمان شارژ کامل باطری هنگام روشن بودن موتور و نیز اجازه ندادن به برگشت برق از باطری به آلترناتور در موقع خاموش بودن موتور می باشد.

برخی علائم خرابی آلترناتور:

شارژ بیش از حد باتری- شارژ کم باطری – در هنگام سوئیچ بسته یا موتور روشن چراغشارژ باطری روشن باشد-در زمان سوئیچ باز چراغ شارژ باتری خاموش باشد- کم نور و پر نور شدن چراغ ها در زمان روشن بودن موتور- ولتاژ خروجی آلترناتور زیر 14/5 ولت باشد- زمانی که موتور روشن است اگر سر باتری برداشته شود موتور خاموش شود (بهتر است حتی المقدور این کار را انجام ندهیم)- خاموش کردن موتور در هنگام حرکت و استارت نخوردن آن بعد از خاموش شدن- داغ شدن بدنه آلترناتور در زمان موتور خاموش و تخلیه شارژ باطری

نکته: اگر با ایجاد ضربه برروی آلترناتور شارژ آن وصل شود احتمال کوتاه شدن ذغال های آلتر ناتور و یا گیر کردن فنر ذغال ها وجود دارد.

برخی از دلایل عدم شارژ آلترناتور:

تمام شدن ذغال های آلترناتور – قطع برق تحریک آلترناتور – پاره شدن تسمه آلترناتور -سوختن فیوز برق تحریک آلترناتور -شل بودن اتصالات پشت آلترناتور -خرابی کابل مثبت آلترناتور به باتری- سوختن آفتامات آلترناتور – سوختن دیودهای آفتامات آلترناتور -خرابی بلبرینگ آلترناتور و گیرپاژ کردن فولی آلترناتور- اتصال کوتاه شدن سیم تحریک آلترناتور-جابجائی قطب های باتری- قطع شدن کابل مثبت و روشن بودن طولانی مدت موتور در این حالت- شارژ نگرفتن باتری معیوب- استفاده از مصرف کننده های با آمپر بالاتر از آمپر آلترناتور و باتری.

نحوه تست آلترناتور:

1- در زمان سوئیچ باز اگر تسمه آلترناتور را در بیاوریم و پولی آلترناتور را با دست بچرخانیم باید حالت درگیری و پله پله چرخیدن آن را احساس کنیم. این تست نشانه مغناطیسی شدن سیم پیچ روتور می باشد و روش ساده تری نیز برای امتحان کردن آن وجود دارد به این صورت که اگر در حالت سوئیچ باز پیچ پولی آلترناتور اجسام فلزی را جذب کند یعنی برق تحریک به آلترناتور رسیده و حالت مغناطیسی روتور را ایجاد کرده است.

2-شارژ آلترناتور را از پشت آلترناتور توسط دستگاه مولتیمتر اندازه گیری می کنیم بایستی 14/7 ولت خروجی داشته باشد.

3- برق تحریک بر روی سیم تحریک پشت آلترناتور وجود داشته باشد.

4- پولی آلترناتور گیر مکانیکی نداشته و براحتی بچرخد.

5- کابل مثب آلترناتور به باطری قطعی نداشته و یا کابل نیم سوز نشده باشد.

6- در زمان موتور روشن اگر سر باتری را برداریم موتور نباید خاموش شود.

آیا ازنحوه صحیح باطری به باطری کردن خودرواطلاع دارید؟؟؟

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که ماشین را با پای خودش به مقصد برسانید، ولی صبح زود با چرخاندن سوئیچ استارت با یک صدای بی‌جان مواجه بشوید، به شکلی که حتی چراغ‌های پشت‌آمپر و ادوات برقی ماشین هم از کار افتاده‌اند. برای این که بتوانید ماشین خودتان را به کار بیندازید روش باتری به باتری را امتحان کنید:

آستین‌هایتان را بالا بزنید، یک خودرو با باتری سالم پیدا کنید، کابل باتری به باتری را که از قبل تهیه کرد‌ه‌اید از صندوق خارج کنید و مراحل زیر را انجام دهید:

۱. خودروی امداد‌رسان را در کنار یا روبروی خودروی مشکل‌دار پارک کنید، به گونه‌ای که برای طول کابل کافی باشد.

۲. سوئیچ هر دو خودرو را ببندید و صندوق عقب یا کاپوت جلو را (بسته به محل قرارگیری باتری اتومبیل) باز کنید.

۳. قطب‌های باتری را شناسایی کنید، هر باتری دو قطب دارد و معمولا دو قطب + و – بر روی باتری درج شده است. در غیر اینصورت به ضخامت و رنگ کابل‌ها توجه کنید. کابل قرمز رنگ برای قطب + و کابل مشکی رنگی که به باتری متصل است، برای قطب – به کار می‌رود و معمولا ضخامت کابل مثبت از منفی بیشتر است.

۴. یک قسمت فلزی برای اتصال کابل منفی در خودروی مشکل‌دار مشخص کنید. این قسمت می‌‌تواند، پیشرانه یا یک قسمت فلزی ترجیحا بدون رنگ باشد.

۵. ابتدا یک سمت کابل مثبت قرمز رنگ را به قطب + باتری دشارژ شده و سمت دیگر را به قطب + باتری سالم متصل کنید.

۶. کابل منفی مشکی رنگ را به قطب منفی باتری سالم متصل کنید.

۷. سمت دیگر کابل مشکی رنگ را مطابق دستور‌العمل زیر متصل کنید، دیده شده که اکثر افراد این کابل را به قطب – باتری دشارژ شده متصل می‌کنند، که احتمال خرابی ECU را به دنبال خواهد داشت. دقت کنید که با نصب برعکس کابل‌ها، ممکن است فاجعه به بار بیاید و باتری‌ها منفجر بشوند.

گیره‌ی کابل منفی در خودروی مشکل‌دار نباید به قطب منفی باتری خراب متصل بشود. محل نصب مناسب، بر روی قسمتی از بدنه‌ی فلزی یا موتور این ماشین است.

۸. اتصالات به درستی انجام شده، حالا خودروی سالم را استارت بزنید و بعد از دو دقیقه و بدون خارج کردن کابل‌ها، به خودروی دشارژ شده استارت بزنید.

اگر روشن شد

کابل مشکی را از اتصال بدنه‌ی خودروی معیوب خارج کنید.

سمت دیگر کابل مشکی را از خودروی سالم باز کنید.

اتصال کابل قرمز را از خودروی سالم خارج کنید.

اتصال کابل قرمز را از خودروی معیوب خارج کنید.

اگر مدت مدیدی از روشن کردن خودرو می‌گذرد، احتمالا باتری سالم است و فقط دشارژ شده است که با طی مسافتی در حدود نیم ساعت شارژ می‌شود، در غیر این‌صورت باتری ایراد دارد و باید تعویض شود.

اگر روشن نشد

مقداری صبر کنید و مرحله‌ی هشتم را دوباره اجرا کنید. اگر باز هم روشن نشد، احتمالا سیم‌کشی و یا آلترناتور خودرو مشکل دارد.

مبانی الکترونیک خودرو… قسمت پنجم(مقاومتها2)

تشخیص مقدار مقاومت بوسیله نوار های رنگی

مقاومت های توان کوچک ابعاد کوچکی دارند به همین دلیل مقدار مقاومت (مقدار اهمی) و نیز تلرانس (درصد خطای ساخت) را بروی آنها با نوار های رنگی معلوم می کنند.

معمولترین روش ف استفاده از چهار نوار رنگی برای موضوع فوق است که دو رنگ اول برای عدد مقاومت در نظر گرفته شده است . برای مقاومت های  دقیقاز پنج نوا رنگی استفاده می شود که سه رنگ اول برای عدد مقاومت منظور گردیده است

فواصل نوار اول و چهارم تا سر ها مساوی باشد که در این صورت نوار تلرانس را پهن تر از سایر نوار ها می گیرند.

رنگ سیاه قهوه ای قرمز نارنجی زرد سبز آبی بنفش خاکستری سفید طلایی نقره ای
نواراول

عدد اول

1 2 3 4 5 6 7 8 9
نوار دوم

عدد دوم

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
نوار سوم

ضریب

100 101 102 103 104 105 106 1/0 01/0
نوار چهارم

تلرانس

%1 %2 5/%0 25/%0 1/%0 05/%0 %5 %10

لازم بذکر است چنانچه مقاومتی رنگ تلرانس نداشته باشد، تلرانس آن 20% است.

مثال:

مقاومت های قابل تنظیم

دربسیاری از مقاومت های الکترونیکی نیاز به مقاومتی است که بتوان مقدار آنرا تغییر داد (همانند ولوم صدای رادیو) اساس کار مقاومتهای قابل تنظیم بسیار ساده و به شکل زیر است:

مقاومت های بین سر های 3و1 مقداری ثابت دارد. اما مقاومت بین سروسط با هریک از سر های کناری بسته به محلی از نوار کربنی که شاخک متصل به پایه 2 روی آن قرار داشته باشد مقادیر متغیری دارد. ﭘﺘﺎﻧﺴﻴﻮﻣﺘﺮ ﺩﺭ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﭼﺮﺧﺎﻥ ﻭ ﻛﺸﻮﺋﻲ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ .ﺑﻌﻨﻮﺍﻥ ﻣﺜﺎﻝ ﺩﺭ ﻛﻨﺴـﻮﻝ ﻭﺳـﻂ ﭘـﮋﻭ 405 ﻳﺎ ﺳﻤﻨﺪ ﺍﺯ ﻧﻮﻉ ﻛﺸﻮﺋﻲ ﺁﻥ ﺟﻬﺖ ﺗﻨﻈﻴﻢ ﺩﻭﺭ ﻣﻮﺗﻮﺭ ﻓﻦ ﺗﻬﻮﻳﻪ ﺧﻮﺩﺭﻭ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺷـﺪﻩ ﺍﺳـﺖ .ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﭘﺘﺎﻧﺴﻴﻮﻣﺘﺮ ﻧﻮﻉ ﭼﺮﺧﺎﻥ ﺩﺭ ﺧﻮﺩﺭﻭ ﺳﻤﻨﺪ ﻭﻇﻴﻔﻪ ﺗﻨﻈﻴﻢ ﻧﻮﺭ ﭼﺮﺍﻍ ﺭﻭﺷـﻦ ﻛﻨﻨـﺪﻩ ﭘﺸـﺖ ﺁﻣﭙﺮ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻬﺪﻩ ﺩﺍﺭﺩ .ﺑﺪﻳﻦ ﺗﺮﺗﻴﺐ ﻛﻪ ﺭﺍﻧﻨﺪﻩ ﺧﻮﺩﺭﻭ ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺭﻭﺷﻦ ﺑـﻮﺩﻥ ﭼﺮﺍﻏﻬـﺎﻱ ﻛﻮﭼﻚ ﺧﻮﺩﺭﻭ ﺑﺎ ﭼﺮﺧﺎﻧﺪﻥ ﭘﺘﺎﻧﺴﻴﻮﻣﺘﺮ ﻣﺬﻛﻮﺭ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺧﻮﺩﺭﻭ ﺳﻤﻨﺪ ﻗﺴﻤﺖ ﺯﻳﺮ ﻓﺮﻣـﺎﻥ ﺧـﻮﺩﺭﻭﺗﻌﺒﻴﻪ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻧﻮﺭ ﺻﻔﺤﻪ ﭘﺸﺖ ﺁﻣﭙﺮ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻧﺤﻮﻱ ﻛﻪ ﺑﺮﺍﻱ ﭼﺸﻢ ﺭﺍﻧﻨﺪﻩ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﺑﻪ ﺩﻟﺨﻮﺍﻩﺗﻨﻈـﻴﻢﻛﻨﺪ . ﺩﺭ ﭘﺘﺎﻧﺴﻴﻮﻣﺘﺮﻫﺎﻱ ﻣﻌﻤﻮﻟﻲ ﺑﻪ ﺩﻭ ﺷﻜﻞ ﺗﻐﻴﻴﺮﺍﺕ ﺳﺮ ﻭﺳﻂ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﻳﻜﻲ ﺗﻮﺳﻂ ﭘـﻴﭻﮔﻮﺷﺘﻲ ﻭ ﺩﻳﮕﺮﻱ ﺗﻮﺳﻂ ﻳﻜﺪﺳﺘﻪ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻭﺳﻂ ﭘﺘﺎﻧﺴﻴﻮﻣﺘﺮ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ .ﻧﻮﻉ ﺩﻭﻡ ﺑـﻪ ﻭﻟـﻮﻡ ﻣﻌـﺮﻭﻑ ﺍﺳﺖ  . ﻟﻔﻆ ﻭﻟﻮﻡ ﺑﺮﺍﻱ ﭘﺘﺎﻧﺴﻴﻮﻣﺘﺮﻫﺎﻱ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻨﻈﻴﻢ ﺗﻮﺳﻂ ﺩﺳﺖ ﺍﺯ ﺁﻧﺠﺎ ﻣﺘﺪﺍﻭﻝ ﺷﺪﻩ ﺍﺳـﺖ ﻛـﻪ ﺍﻭﻝ بار برای تغییر حجم صدا بکار رفته است. ولوم ها برحسب نحوه تغییر مقدار مقاومت به دو

صورت خطی و لگاریتمی ساخته می شوند.ولوم لگاریتمی جهت تغییر حجم صدا در وسایل صوتی بکار می رود.ولوم های خطی با حرفA و لگاریتمی با حرف B مشخص شده اند.

چنانکه گفته شد برخی پتانسیومتر ها توسط پیچ گوشتی تنظیم می شوند . این نوع پتانسیومتر که تنظیک آن معمولا توسط تعمیر کار انجام می شود در دسترس استفاده کننده نیست و بهصورت خوابیده و یا ایستاده بر روی برد قرار داده شده است.

ﻧﻮﻉ ﺧﺎﺻﻲ ﺍﺯ ﭘﺘﺎﻧﺴﻴﻮﻣﺘﺮ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﺩﺍﺭﺍﻱ ﺩﻗﺖ ﺯﻳﺎﺩﻱ ﺍﺳﺖ ﻭ ﭼﻨﺪ ﭼﺮﺧﺸﻲ ﻳـﺎ Multiturn  ﻧﺎﻣﻴﺪﻩ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ .ﻫﺮ ﭼﻪ ﺗﻌﺪﺍﺩ ﺩﻭﺭ ﭼﺮﺧﺸﻬﺎ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺑﺎﺷﺪ ﺩﻗـﺖ ﺁﻥ ﺑﻴﺸـﺘﺮ ﺍﺳـﺖ.  از این نوع پتانسیومتر قابل تنظیم با پیچ گوشتی که معمولا 3 تا 40 دور ساخته می شود در خودرو پیکان با ECU مدلSL96جهت تنظیم گازco خروجی استفاده شده که به پتانسیومتر CO معروف است.

در حالت کلی چنانچه پتانسیومتر مطابق با شکل(1) بکار رود در این صورت موجب تغییر ولتاژ روی دوسر بار می گردد. واگر مطابق با شکل(2) بسته شود در این صورت می بینیم که بار با منبع سری شده و تغییر مقاومت جریان عبوری از بار را تغییر می دهد.

پتانسیومتر بکار رفته در شکل (2) به رئوستا معروف است.

مقاومت های متغیر وابسته یاVariable Resistor) VARISTOR )

مقاومتهایی در الکترونیک ساخته می شوند که مقدار آنها را می توان در مدار بدون عمل مکانیکی و با تغییر شرایط فیزیکی و الکتریکی تغییر داد.

 

 

ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺍﻳﻦ ﻧﻮﻉ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﺑﺎ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﻭﻟﺘﺎﮊ ﺍﻋﻤﺎﻟﻲ ﻛﺎﻫﺶ ﻣﻲ ﻳﺎﺑﺪ .ﺍﻳﻦ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﻋﻤﻮﻣﺎ ﺟﻬـﺖ  ﺛﺎﺑﺖ ﻧﮕﻬﺪﺍﺷﺘﻦ ﻭﻟﺘﺎﮊ ﻭ ﻳﺎ ﺣﻔﺎﻇﺖ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺍﺿﺎﻓﻪ ﻭﻟﺘﺎﮊ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ

مبانی الکترونیک خودرو …قسمت اول(الکتریسیته جاری)

ﻫﺮﮔﺎﻩ ﺑﺘﻮﺍﻧﻴﻢ ﺑﺎﺭ ﺍﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻳﻚ ﺟﺴﻢ ﺑﻪ ﺣﺮﻛﺖ ﺩﺭﺁﻭﺭﻳﻢ ﺍﻟﻜﺘﺮﻳﺴـﻴﺘﻪ ﺟـﺎﺭﻱ ﺗﻮﻟﻴـﺪ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻳﻢ . ﺍﻭﻟﻴﻦ ﻣﺮﺗﺒﻪ ﻭﻟﺘﺎ ﺩﺍﻧﺸﻤﻨﺪ ﺍﻳﺘﺎﻟﻴﺎﻳﻲ ﺗﻮﺳﻂﭘﻴﻞ ﺧﻮﺩ ﺍﻟﻜﺘﺮﻳﺴﻴﺘﻪ ﺟﺎﺭﻱ ﺗﻮﻟﻴـﺪ ﻛـﺮﺩ.ﭘﻴـﻞ  ﻭﻟﺘﺎ ﺍﺯ ﻳﻚ ﻣﺤﻠﻮﻝ ﺍﺳﻴﺪ ﺳﻮﻟﻔﻮﺭﻳﻚ ﻭ ﺩﻭ ﺗﻴﻐﻪ ﺭﻭﻱ ﻭ ﻣﺲ ﺩﺭ ﺩﺍﺧﻞ ﺁﻥ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ . ﺩﺭ ﺍﺛﺮ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻭﺍﻛﻨﺶ ﺷﻴﻤﻴﺎﻳﻲ ، ﺗﻴﻐﻪ ﺭﻭﻱ ﺩﺍﺭﺍﻱ ﺍﻟﻜﺘﺮﻭﻥ ﺍﺿﺎﻓﻲ ﻗﻄﺐ ﻣﻨﻔﻲ ﻭ ﺗﻴﻐﻪ ﻣﺲ ﻛـﻪ  ﺩﺍﺭﺍﻱ ﻛﻤﺒﻮﺩ ﺍﻟﻜﺘﺮﻭﻥ ﺍﺳﺖ ﻗﻄﺐ ﻣﺜﺒﺖ ﭘﻴﻞ ﺭﺍ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻣﻲ ﺩﻫﻨﺪ . ﺍﻧﺮﮊﻱ ﺣﺎﺻﻞ ﺍﺯ ﻓﻌﻞ ﻭ ﺍﻧﻔﻌﺎﻝ ﺷﻴﻤﻴﺎﻳﻲ ﺑﺼﻮﺭﺕ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺑﺎﺭ ﺍﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ ﺭﻭﻱ ﺗﻴﻐﻪ ﻫـﺎ ﻭ ﺩﺭ  ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺑﺼﻮﺭﺕ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﭘﺘﺎﻧﺴﻴﻞ ﺍﻟﻜﺘﺮﻳﻜـﻲ ﻇـﺎﻫﺮ ﻣـﻲ ﮔﺮﺩﺩﻛـﻪ ﺍﻳـﻦ ﺍﻣـﺮ ﻋﺎﻣـﻞ ﺟـﺎﺭﻱ ﺷـﺪﻥ  ﺍﻟﻜﺘﺮﻭﻧﻬﺎ ﻳﺎ ﻫﻤﺎﻥ ﺍﻟﻜﺘﺮﻳﺴﻴﺘﻪ ﺟﺎﺭﻱ ﺍﺳﺖ  . ﻫﻤﺎﻧﮕﻮﻧﻪ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻃﺒﻴﻌﺖ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺍﺭﺗﻔﺎﻉ ﺳﺒﺐ ﺟﺎﺭﻱ ﺷﺪﻥ ﺁﺏ ﺁﺑﺸﺎﺭ ﻣـﻲ ﺷـﻮﺩ، ﺍﺧـﺘﻼﻑ ﭘﺘﺎﻧﺴﻴﻞ ﺍﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﺖ ﻛﻠﻲ ﻳﺎ ﻧﻴﺮﻭﻱ ﻣﺤﺮﻛﻪ ﺍﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ ﺩﺭ ﭘﻴـﻞ  ﻧﻴـﺰ  ﺑﺎﻋـﺚ ﺍﻳﺠـﺎﺩ ﺟﺮﻳـﺎﻥ ﺍﻟﻜﺘﺮﻭﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ.

ﻭﺍﺣﺪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮔﻴﺮﻱ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﭘﺘﺎﻧﺴﻴﻞ ﻭﻟﺖ، ﻭﺍﺣﺪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮔﻴـﺮﻱ ﺟﺮﻳـﺎﻥ ﺍﻟﻜﺘﺮﻳﺴـﻴﺘﻪ ﺁﻣﭙـﺮ، ﻭﺍﺣـﺪ  ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮔﻴﺮﻱ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﺍﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ ﺍﻫﻢ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ .ﺭﺍﺑﻄﻪ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺑﻴﻦ ﺳﻪ ﻭﺍﺣـﺪ ﻓـﻮﻕ ﺭﺍ ﻧﺸـﺎﻥ می دهد و به قانون اهم معروف است:V=IR

اولین خودرو در کجا و به دست چه کسی اختراع شد؟

دایملر پا به بیست و نه سالگی گذاشته بود. او با توشه‌ای از علم و تجربه و بعد از چندین سال دوری از وطن به آلمان مراجعت کرد و برای خود کارگاهی کوچک اجاره کرد تا در آنجا به تحقیقات خود بپردازد

درباره مخترع اصلی اتومبیل بحث‌های زیادی در گرفته و اختلاف نظر وجود دارد. بعضی از طرفداران بنز، مخترع اتومبیل را کارل بنز می‌نامند. از سویی دیگر نام آرماند پژو نیز در لیست مخترعین اتومبیل جای دارد. لئون برپوله یکی دیگر از مبتکران اتومبیل است اما در واقع باید گفت که طبق اسناد و مدارک به جا مانده (گوتلیب دایملر) نخستین موتور احتراق داخلی و نخستین موتورسیکلت و نخستین اتومبیل را اختراع کرده است .او توانست یک گاری بدون اسب را به حرکت درآورد.دایملر با تلاش شبانه‌روزی خود موفق به ساخت موتور درون‌سوز شد و آن را بر روی موتور سیکلت و سپس اتومبیل قرار داد. اکنون به شرح حال زندگی این مخترع بزرگ می‌پردازیم.

 (گوتلیب دایملر) در 17 مارس 1834 در شوندرف آلمان به دنیا آمد. خانواده وی در سطح متوسط جامعه قرار داشتند. پدرش جوهانس دایملر نانوا بود و مادرش فردریکا در خانه برای مردم خیاطی و گلدوزی می‌کرد. پدر و مادر گوتلیب همه تلاش خود را برای راحتی و آسایش فرزندشان به کار می‌بردند.بعد از تولد گوتلیب، دو فرزند دیگر پا به این خانه گذاشتند و جمع خانوادگی آنها به پنج نفر رسید و گوتلیب صاحب خواهر و برادر شد.در آن زمان به ویژه در شهر کوچکی چون شوندرف مردم به تحصیل فرزندشان توجهی نمی‌کردند و پسرها باید از همان دوران کودکی در کنار پدرشان مشغول به کار می‌شدند و خرج خود و خانواده را درمی‌آوردند. اما پدر گوتلیب با این نظریه مخالف بود و به دلیل این‌که خودش در دوران کودکی فرصت تحصیل پیدا نکرده بود و تمام اوقات زندگی خود را در کنار تنور نانوایی ایستاده بود، آرزو داشت فرزندانش تحصیل کنند و به مقامات بالا دست یابند و به رویاهای پدر جامه عمل بپوشانند.

گوتلیب نیز از همان دوران کودکی هوش زیادی داشته و کتاب‌های داستانی را که مادرش برای وی می‌خوانده است را  حفظ می‌کرده است، همچنین تربیت صحیح والدینش رفتار و اخلاق بزرگ‌منشانه در این کودک پنج ساله به خوبی مشاهده می‌شد.

پدر، او را به مدرسه برد. او هم هر چه را که در مدرسه معلم به دانش آموزان می گفته است سریع حفظ می کرده و می آموخته است. علاقه زیادی به درس خواندن داشت. تمام مدت زنگ تفریح در کلاس می‌نشست و درس می‌خواند و مسائل ریاضی برای خودش طرح می‌کرد. او مانند سایر بچه‌ها به بازی علاقه‌ای نداشت و اوقات خود را در تنهایی و حل مسائل ریاضی می‌گذراند. سیزده ساله بود که دوران دبستان و دبیرستان را به پایان رساند و زودتر از بچه‌های هم‌سن و سال خود دیپلم گرفت. به طور کلی پسری منزوی بود و بچه‌ها به او حسودی می‌کردند زیرا همیشه مورد تشویق معلمان خود قرار می‌گرفت. همکلاسی‌هایش با او حرف نمی‌زدند و در بازی‌های دسته جمعی او را کنار می‌گذاشتند البته گوتلیب نیز علاقه چندانی به بازی با آنها نداشت او به دنبال هدفی والا بود و می‌خواست با ادامه تحصیل باعث افتخار والدینش شود. او حتی روزهای یکشنبه که روز تعطیل به حساب می‌آمد باز هم درس و مطالعه را کنار نمی‌گذاشت.

گوتلیب از لابه‌لای کتاب‌های درسی‌اش علاقه‌مندی خود را به مکانیک و علوم تکنیکی و فیزیک یافته بود.او در سال 1848 یعنی در سن چهارده سالگی وارد رشته مکانیک و چهار سال بعد فارغ‌التحصیل شد و برای تکمیل تحصیلاتش باید قدم‌هایی فراتر برمی‌داشت و در کنار آن، کار هم می‌کرد.

دایملر جهانگرد شد پس از اتمام تحصیلاتش در کالج شهر .دایملر به توصیه پدر و مادرش آلمان را ترک کرد و به فرانسه رفت. او در پاریس به تحصیل در رشته مهندسی مکانیک پرداخت. در آن زمان هجده سال داشت. سپس در همانجا وارد رشته پلی‌تکنیک شد. پس از فعالیت در چند رشته فیزیک و مکانیک در پاریس، راهی انگلیس، اتریش و بلژیک شد. در لندن در کارگاه دوست پدرش (هنریش استراب) مشغول به کار شد تا هزینه تحصیل و اقامت در کشورهای خارجی را به دست آورد. او حتی برای والدینش هم پول می‌فرستاد. روزها به دانشگاه می‌رفت و شب‌ها تا نیمه وقت در کارگاه ریخته‌گری به کار می‌پرداخت.

دایملر پا به بیست و نه سالگی گذاشته بود. او با توشه‌ای از علم و تجربه و بعد از چندین سال دوری از وطن به آلمان مراجعت کرد و برای خود کارگاهی کوچک اجاره کرد تا در آنجا به تحقیقات خود بپردازد.مادرش (فردریکا) به فکر یافتن دختری مناسب برای پسر عزیزش افتاد. او در میان دختران اقوام و دوستان، (اماکانز) را مناسب برای همسری با گوتلیب یافت.

گوتلیب در ابتدا حاضر به ازدواج نمی‌شد زیرا احساس می‌کرد با تشکیل خانواده نمی‌تواند به فعالیت‌های تحقیقاتی خود بپردازد اما بالاخره با اصرار مادرش در سال 1867 با اماکانز دختر زیبا و محجوب از خانواده باشخصیتی ازدواج کرد. پدر همسرش داروساز بود و خانه‌ای را به این عروس و داماد هدیه داد تا گوتلیب هم بتواند در زیرزمین خانه به تحقیقات خود ادامه دهد.حاصل این ازدواج پنج فرزند بود که به فاصله سه سال از هم پا به دنیا گذاشتند.

در این میان (پائول دایملر) فرزند سوم گوتلیب به شغل پدر علاقه‌ مند شد و راه پدر را در پیش گرفت. و اختراع موتور احتراق دایملر سی و پنج ساله سعی در ساخت یک موتور احتراق داخلی با سوخت بنزین داشت تا بتواند یک گاری را بدون اسب به حرکت درآورد. او در دوران دانشجویی با (می باخ) یکی از جوانان با شور و اشتیاق و علاقه‌مند به رشته مکانیک آشنا شد. او تصمیم گرفت با همکاری می‌باخ دست به ابداع یک وسیله حرکتی بزند و در جهت رفاه زندگی مردم گامی بردارد.

دایملر همان طور که از کودکی منزوی بود در دوران جوانی نیز مردی ساکت و سر به زیر به نظر می‌رسید. زمانی که در کارگاه خود سرگرم کار می‌شد برای این‌که کسی مزاحمش نشود پرده‌ای تیره به پنجره می‌زد و در را به روی خود قفل می‌کرد و با شریک خود می‌باخ مشغول کار و تحقیق می‌شد اما از شر همسایه‌های کنجکاو در امان نبود.

مردم اطراف خانه وی به او و شریکش مظنون شدند و فکر کردند که آنها در کارگاهشان دست به کارهای خلاف از جمله چاپ اسکناس جعلی و یا ساخت داروهای مخدر می‌زنند؛ لذا پلیس را خبر کردند و اظهار داشتند در همسایگی ما دو مرد در کارگاهی مخوف مشغول تهیه موادمخدر و یا چاپ اسکناس جعلی هستند. تحقیقات پلیس آغاز شد. پدر همسر گوتلیب را که صاحب خانه بود دستگیر کرد و تا مشخص شدن ماجرا او را به زندان انداخت. بالاخره بعد از چند ماه تحقیق و بررسی معلوم شد که گوتلیب سرگرم انجام کارهای خلاف قانون نیست وفقط بر روی چند مقاله فیزیکی مشغول به آزمایش و تحقیق است، لذا پدر همسر او از زندان آزاد شد و (گوتلیب) و (می‌باخ) نیز کار خود را در کارگاه‌شان از سر گرفتند.

بدین ترتیب دایملر توانست فرصت کافی برای انجام کارهای خود پیدا کند و اختراعات خود را پشت سر هم عرضه کند. او موفق شد موتوری با سوخت بنزین ابداع کند. دایملر تجارب زیاد خود را روی وسیله حرکتی که همان اتومبیل بود، به کار گرفت و نام دخترش مرسدس را رویش گذاشت.

در سال 1887، زمانی که او برای تکمیل تحقیقاتش به پاریس سفر کرده بود، خبر مرگ همسرش اماکانز او را دچار شوک کرد. همسر مهربانش به دلیل عارضه قلبی چشم از جهان فرو بست و او را تنها گذاشت.

دایملر نیز از حال و روزگار خوبی برخوردار نبود گاه گاهی درد عجیبی در ناحیه سینه و قلبش زندگی را جلوی چشمان وی تیره و تار می‌کرد و سرانجام او با اختراع موتور درون‌سوز توانست اتومبیلی را وارد بازار کند و اتومبیل او در بازار خوب به فروش رفت. دایملر کارگاه را روز به روز بیشتر توسعه داد تا این‌که صنعت اتومبیل‌سازی او به صورت یک صنعت بسیار پر سود درآمد.

loading
با ما تماس بگیرید