دلار آمریکا کنار گذاشته خواهد شد ، ارزش دلار آمریکا در سراسر دنیا به نصف کاهش پیدا خواهد کرد

۱۴۲ کشور توافق کرده‌اند که هم‌زمان دلار آمریکا را از گردش خارج کرده، و با آن معامله نکنند


پیش بینی میشود بعد از این اتفاق ارزش دلار آمریکا در سراسر دنیا به نصف کاهش پیدا خواهد کرد


کاهش قیمت دلار


حذف دلار از مبادلات تجاری موضوع جدیدی نیست؛ اما اخیرا این تصمیم در برخی از کشورها شدت گرفته است. دلیل این امر نیز بیش از همه اقتصاد ورشکسته آمریکا و بی اعتمادی سایر کشورها به این کشور است.


بدهی آمریکا به بیش از 31 تریلیون دلار رسیده است و چین و ژاپن به بزرگترین طلبکاران این کشور تبدیل شده اند. در این میان با توجه به دلایلی که گفته شد برخی کشورها اقدام به حذف دلار از مبادلات تجاری خود کرده اند و روز به روز به این آمار اضافه میشود


بسیاری از کشورهای کمتر توسعه یافته دنیا از زمان آغاز جنگ اوکراین روند دور شدن از دلار آمریکا را در تجارت دوجانبه با چین در پیش گرفته‌اند و بسیاری هم ترجیح می‌دهند در شرایطی که سلطه دلار آمریکا رو به کاهش است، ذخایر یوان خود را تقویت کنند.


دلار بی ارزش


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محسن ملاکریمی امروز در حاشیه نهمین همایش بانکداری دیجیتال در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کل توافقات بانکی بین ایران و چین که در جریان سفر اخیر رئیس‌جمهور انجام شد محرمانه است، اظهار داشت:‌ در عین حال توافق بانکی بین ایران و چین انجام شده است و حذف دلار از مبادلات تجاری دو کشور در دستور کار قرار گرفته و فعالیت‌های تجاری با ارزهای ملی ریال ایران و یوآن چین در دستور قرار گرفته است.


معاون بین‌الملل بانک مرکزی گفت:‌ اتصال سامانه‌ بانک‌های کشور با تعدادی از بانک‌های کشورهای طرف مبادله ایران از جمله روسیه از طریق سامانه‌های بومی در دستور کار قرار داردو دیگر برای تبادل بانکی با روسیه نیاز به پیام‌رسان سوئیفت نداریم.


کریمی همچنین تأکید کرد:‌ بانک‌های ایران و روسیه در مبادلات تجاری با پیام‌رسان‌های بومی و ملی ارتباط برقرار می‌کنند و نیاز به سوئیفت در مبادلات تجاری با روسیه رفع شده است.


وی با بیان اینکه شبکه میربانک روسیه و شبکه شتاب ایران برای پرداخت‌های کارتی استفاده می‌شوند، تأکید کرد: هنوز این دو شبکه به یکدیگر متصل نشده‌اند اما برای مبادلات بانکی هم نیاز به سوئیفت نداریم.

منبع خبر :